Beton Orman nedir?

Beton Orman İstanbul merkezli, tamamı müzisyen ve dj’lerden oluşan bağımsız bir müzik kollektifidir. Merkezde reggae, dub ve bas kültürü olmak üzere geniş bir yelpazede label, organizasyon ve bir radyo programı olarak aktifiz.
Ilgilendiğimiz türlerin tanıtımını yaparken yeni isimlere de destek vermekteyiz. İşlerimizin çoğunu “Kendin yap” şeklinde üretirken değişik disiplinlerden pek çok sanatçı ve kollektif ile işbirliği de yapıyoruz.
Başlangıç ve Radyo
İsmini çok büyük bir beton yığını olan İstanbuldan alan Beton Orman Kasım 2004’te Açık Radyo‘da bir program olarak başladı. Da-Frogg ve J-Bro (Simba Roots Hi-Fi) tarafından hazırlanan program 2006 yılına kadar devam etti. 2014’te yeniden başlayan program önce Alphadub sonra C-Fyah ve Babilgen’in bazen de konukların katılımıyla her hafta çarşamba gece yarısı Açık Radyo 95FM frekansında devam ediyor. (00:00 GMT+3)
Beton Orman Records
2016’da “Istanbul Dub Sampler vol.1” toplaması ile Beton Orman bir label oldu. Son yıllarda pek çok iş yayınlayan ve bağımsız bir kollektif olan Beton Orman‘ın bünyesinde Genjah, Alphadub, Mr. Freak, Babilgen, Dj Nio, C-Fyah ve Da Frogg gibi prodüktörler, Afel, Özge Ürer ve Da Frogg Eyez gibi şarkıcı ve Mc’ler bulunmakta. Ayrıca Çağrı Sinci, Bosphoroots, Good Vibes, King Fifi ve Kıbrıslı dostlarımız Bunfyah gibi isimlerin kendi imkan ve emekleriyle hazırladıkları işlerini Beton Orman etiketi altında çıkartabilmenin mutluluğunu yaşadık. Bas kültürüne Beton Orman İstanbul’un havasıni katarak çok sayıda sanatçı ile işbirliği yapmaya devam ediyoruz.
Sahne ve organizasyon
Beton Orman ilki 2006’da ikinci ve üçüncüsü ise 2012 yılında gerçekleşen “Siren Reggae Fest”in yanısıra pek çok şehirde ve mekanda kücüklü büyüklü organizasyonlar gerçekleştirdi. Karga, Nayah, Pixie, Arkaoda gibi sıklıkla çalınan yerlerin yanısıra pek çok mekan ve festivalde sahne alan Beton Orman ekibi “Kati Suretle Vinil”, “Dub Club Istanbul”, “Rewind & Reload”, “Beton Orman All Stars”, “R-Ege Tour 2018” gibi etkinliklere imza attı.
www.betonorman.com
Bu web sitesinde ilgilendiğimiz müzik türleri ile ilgili bir rehber hazırlamaya çalışıyoruz. Sitede Beton Orman bünyesinde yapılan işlerin yanısıra Beton Orman Belediyesi başlığı altında Türkiye’de oldukça az olan kollektifler, mekanlar, radyolar gibi oluşumlarla ilgili bilgi ve bağlantılar, Beton Orman’ın yelpazesindeki türler ile ilgili film ve belgeseller de bulmak mümkün.

iletişim: info@betonorman.com

instagram/betonormanifacebook/betonormani