Bosphoroots – Reva mı bu?


BOR013 ../12/2019 wav, mp3

2015 yılından beri roots reggae tınılarıyla dalgalanmamızı sağlayan Bosphoroots’un kendine özgü reggae parçaları ile ilk kez 2016 senesinde yayınladıkları 3 Azgın adlı EP’leri sayesinde tanışmıştık. Aradan geçen üç yıl geçti ve Bosphoroots Türkiye’nin farklı noktalarında bir çok farklı performans ile müzik hayatına devam etti. Kasım 2018’de Afel ile bir arada oldukları “Başka Sokak” yayınlandı. Bir gece ansızın denk gelebileceğiniz, Türkçe sözlü roots reggae çalan, rengarenk yedi müzisyenden oluşan grup bu coğrafyada bulmamızın çok da kolay olmayan bir müziği bizlerle paylaşıyor. Geçtiğimiz günlerde ise “Reva Mı Bu?” Beton Orman Records etiketiyle yayınlandı.

Ağırlıklı olarak vokalist Koray Sürücü a.k.a. Levvera’nın yazdığı şarkı sözleri, basit bir Babylon taşlamasının ötesine geçiyor ve şiirsel, müzikal bir kritik ile bizi karşı karşıya bırakıyor. Bosphoroots’un iç kıpırtadan, bol üflemeli barındıran parçaları umutsuzluğa düşmeyi imkansız kılmakla beraber bizi konfor alanımızdan da çekip çıkarıyor, sordukları sorular tam da roots reggae’nin barındırdığı mutlu ama var olan sistemden memnunsuz bir hal barındırıyor.

Bu hareketli yedili ile tanıştığımız üç senenin ardından artık bir uzunçalar beklediğimizi biliyoruz, açıklanan tarih Mart 2020. Hevesle beklediğimiz ilk uzunçaların en heyecan verici ipuçlarını ise bu sonbahar bizlerle paylaşmaya başladılar. “Reva Mı Bu?” yeni albüme doğru giden yolda yayınlanan ikinci tekli, Beton Orman etiketiyle sizlerle. Yeni teklinin tüm vokal ve enstrüman kayıtları A2 Stüdyoları’ndaki kaydı, mix ve masteringi Aras Tüysüz a.k.a. Arastaman‘a ait. Bundan birkaç ay evvel yayınlanan ilk tekli “Parla” ise Buğra Özbek tarafından çekilen video klibiyle birlikte dijital platformlarda. Her iki single’ın da albüm kapağı Murat Tolga’nın emeği.

Vokal: Koray Sürücü a.k.a. Levvera
Klavye: Yüce Akın
Bas Gitar: Fırat Bodur
Davul: Yağız Kayaoğlu
Gitar: Ergin Can Turhan
Perküsyon: Murat Tolga
Tenor Saksafon: Önder Mutlu
Trompet: Ege Cengiz
Trombon: Fuat Can Başkır

Söz: Koray Sürücü a.k.a. Levvera
Müzik: Bosphoroots
Mix & Mastering: Aras Tüysüz a.k.a. Arastaman
Kayıt: A2 Stüdyo
Artwork: Murat Tolga