Da Frogg

a.k.a. Da Frogg Eyez, Afrogg, Poisoned’Art Frogg, DFRGG

Yer aldığı projeler: Froggressive Dread Unit, Monkey’s Popcorn, Freak, Opium Den, Jungleast, Homegrown Soundsystem, Dorian, Fairuz Derin Bulut, Dubshine International, Lab Frequency, Sultan Tunç

Küçük yaşlarda müziğin içine düşen Da Frogg erken yaşta dj’lik ve prodüksiyona merak sardı. Ilk profesyonel sahnesini ise 1992 yılında Monkey’s Popcorn ile aldı. Sonrasında Mr. Freak ile beraber kurdukları Freak ve bir elektronik müzik projesi olan Opium Den ile devam etti. 1997’deJungleast (Junglistanbul) projesi ile Türkiyede ilk jungle denemeleredinden bazılarını yaptı. 2003’te besteleri kendisine ait olan canlı reggae/dub projesi Homegrown ile festivallere katılırken Josephine Dorian, Fairuz Derin Bulut gibi isimlerle de sahneyi paylaştı. Bu dönemde Türkiyede konser veren pek çok yabancı reggae, dub, drum’n bass, rap sanatçılarından önce ve sonra Dj olarak sahne aldı. Bir süre Osman Ozman ile önce Riddim daha sonra ise efsanevi Nayah olan mekanda müzik direktörlüğü yaptı.
2004’te J-Bro Açık Radyo‘da radyoculuk hayatına başladı ve Beton Orman‘ı kurdu. Beton Orman kısa sürede organizasyonlara imza atmış, Türkiyenin ilk reggae festivali Siren Fest‘in organizasyonunda yer almıştır. Aynı yıllarda Dinamo FM‘de önce jungle daha sonra mash-up tarzında program yaparken Türkiyenin en önemli müzik dükkanlarından Kod müziği devralıp Decoded ismi ile alternatif müziği yaymaya devam etmiştir.
2006’da İtalya macerası başlayan Da Frogg Litta Sound, Dread lion Hi-Fi gibi isimlerle sıkça sahne alırken pek çok sound system ve jungle gecesinde hem Mc hem Dj olarak performanslar yapmıştır. Homegrown gibi kendi bestelerinden oluşan İnternational Dubshine projesi ve Parma’lı grup Lab Frequency ile Avrupada çok sayıda sahnede ve uluslar arası festivalde yer bulmuş, Segnale Digitale isimli plak şirketinden çıkan toplamalarda yer almıştır. Bu dönemde daha elektronik ve breakbeat içeren projesi Froggressive Dread Unit adıyla deneysel dub işleri üretmeye başlamıştır.

2012’de yeniden Türkiye’ye gidip gelmeye başlayan Da Frogg 2014’te Beton Orman‘ı canlandırmış ve Açık radyo‘da program yapmaya geri dönmüştür. Karga, Pixie, Nayah, Arkaoda gibi mekanlarda sıkça sahne alan Da Frogg 2015 yılında Dub Club İstanbul‘u başlatmış, Ras Memo ve Firuzaga ile Kati Suretle Vinil gecelerinin demirbaşı olmuştur. 2016’da bir plak şirketine dönüşen Beton Orman‘da “müdürlük” görevine devam etmektedir.
Ocak 2021’de kariyeri boyunca yaptığı parçalardan oluşan Box Set serisinin Dub ağırlıklı olan Rest of DFRGG vol.1‘i çıkarmıştır. 1998’den günümüze kadar parçlardan oluşan toplama sadece USB formatında ve sınırlı sayıda yayınlandı.
Reggae, dub, rock, funk, rap, jungle başta olmak üzere pek çok müzik türünü hem setlerinde hem mikrofonda hem de prodüksiyonlarında harmanlayan Da Frogg pek çok farklı isimle sahne almaktadır:
Da Frogg (DJ): Reggae, dub, jungle, rap,
Afrogg (DJ): Afrobeat, funk, soul, breakbeat
Poisoned’Art Frogg (DJ): IDM, Gabber, Breakcore
Da Frogg Eyez (MC)
Rest of DFRGG vol.1 mix pt.1

Rest of DFRGG vol.1 mix pt.2